(из словото на директора Антонка Китанова по случай юбилея на училището)
...Отшумяват години, десетилетия и столетия. Времето е най-сигурният критерии за всяка духовна ценност и дело човешко. Според мярата за живот на една образователна институция, всяка годишнина означава история, опит, традиции. За жителите на град Петрич 1963 година е паметна, защото е открит нов храм на духовността – Четвърто основно училище. Това става с решение на окръжен народен съвет – гр. Благоевград. За директор на училището е назначен амбициозният учител Костадин Кирков и заместник директор Кирил Балев – млад, енергичен учител показал организаторски качества. През тези години се преминава към задължително основно образование, като към Четвърто основно училище са определени за обучение завършилите седми клас ученици от селата Долна Рибница, Кавракирово, Капатово и Тополница. Така в училището се сформират общо 18 паралелки. Учителите са 24.
По предложение на учителският колектив президиума на Народното събрание утвърждава за име на училището – това на поета „Христо Смирненски”. През следващите години училището се развива с бързи темпове. Назначена е Надка Маргаритова за дружинен ръководител и под нейно ръководство се активизира дейността на пионерските отряди. Нова сила излиза в града на предни позиции. Статуквото е нарушено от дързостта на Четвърто основно училище „Христо Смирненски”.
През 1965 година на районен преглед хорът на училището заема Първо място в града, а в съревнованието „Гордо знаме ни е Ботев” – пионерската дружина е наградена с юбилеен диплом. Така училището заема все по-предни позиции в района и окръга. През тази година основно образование завършват първите 79 ученика в училище „Христо Смирненски”.
През 1966/1967 учебна година учителският състав се запазва същият. Пионерската дружина става национален първенец и е наградена с почетен диплом. С участието в фестивали, спортни състезания и чествания, името и авторитета на училището все повече се налага сред родителите и обществеността.
През 1968 година е избран родителски комитет с представител Георги Сотирав. През следващите години започва сериозна съвместна работа между учителски колектив и родителски комитет.
През 1975 година по проект направен от родител със средства на отдел „Народна просвета” започва строителство на работилница и стая по изобразително изкуство.
През 1974/1975 година Костадин Киров е пенсиониран и за директор е назначен Кирил Балев, който е работил като заместник директор в продължение на 11 години. Заместник директор застава Венера Панчева. Назначени са и много нови учители – Иван Бояджиев, Иван Чаракчиев, Петранка Атанасова, Надка Бутарова, Иванка Шишкова, Добринка Китанова и др.
Под мъдрото ръководство на Кирил Балев през 1978 година се въвежда кабинетна система, с което той изпреварва с две години плана на отдел „Народна просвета”. Завършена е работилницата към училището, направена е външна мазилка на физкултурния салон, училищната сграда е свързана с канализацията, подменена е и дограмата. През тази година се провежда за пръв път и юбилейно тържество във връзка с 15 годишнината от основаването на училището. Учениците участват във всички районни и окръжни мероприятия.
В отчета „За празника на моя град” през 1978 година за постигнати успехи в учебно-възпитателната и извънкласна работа училище „Христо Смирненски” е класирано на Първо място от основните училища в града. Отбора по шах участва в републиканско първенство, а ученикът Кирил Димитров става републикански първенец. На преглед по художествена самодейност училищният хор и оркестър с ръководител Димитър Великов става лауреат и носител на сребърен медал. Отборът по космонавтика от клуба по ТНТМ се класира на Първо място в района и Второ в окръга. На републикански състезания „Парад на хвърчила”, училищният отбор се класира на призово Трето място. За качеството на знанията през този период говори факта, че училище „Христо Смирненски” се нарежда на 10 място в окръга по среден успех.
През следващите няколко години броят на учениците се увеличава непрекъснато и в списъка на учителския колектив са вписани нови имена – Лиляна Китанова, Ася Николова, Йорданка Илиева, Стоян Точев, Роза Попова, Веселина Трампова, Катя Вангелова, Илия Дамянов, Елена Попова, Елена Павлова и др. Положени са много усилия за модернизация на учебната база.
През 1985 година на ХІІІ преглед ТНТМ в град Пловдив учениците Николай Терзиев, Илиян Дюлгеров, Пламен Дюлгеров и Божидар Гутов представят „Устройство за светлинни ефекти” с ръководител Димитър Харизанов и завоюват Златна значка.
Във връзка с постигнатите високи и трайни успехи с указ на Държавния съвет училището е наградено с орден „Кирил и Методий” ІІ степен.
След пенсионирането на Кирил Балев през 1992 година за кратко време длъжността директор се заема от Иван Чаракчиев и през месец март същата година за директор е назначен Мая Гьоргова. Прави се разширение, което включва нови класни стаи, извърша се и ремонт на парното. През 1993 година е открита компютърна зала. След 2000 г. е направено газифициране на учебната сграда.